Naujienos ir renginiai

Jotvingių premija skiriama kasmet už per pastaruosius dvejus metus išleistą geriausią poezijos knygą (skaičiuojant nuo vieno festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ iki kito); Jaunojo jotvingio premija skiriama už geriausią jauno autoriaus (iki 35 metų amžiaus imtinai) originaliosios poezijos, verstinės poezijos ar poezijos kritikos knygą, išleistą per pastaruosius dvejus metus (skaičiuojant nuo vieno festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ iki kito).

Unikalus Signatarų namų kiemelis vėl atsiveria poezijai ir muzikai.

Jotvingių premija Gvidui Latakui skirta už savitą šiuolaikinę mitologiją, nepagražintą kalbinę tikrovę, poetinę žaismę ir įtraukiančias literatūrines peripetijas poezijos knygoje „Salos“, kurią 2022 m. išleido asociacija „Slinktys“.

Jaunojo jotvingio premija paskirta Birutei Grašytei-Black už labai įtaigų poetinį pasaulį, taupų ir talpų žodį debiutinėje knygoje „Sumokėjau alyvmedžio lapais“ ( Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2022).

2023 m. rugsėjo 5 d. – 2023 m. spalio 15 d., centre „Dainava“ (Maironio g. 22, Druskininkai)

Jotvingių premijos komitetas iki 2023 m. rugpjūčio 18 d. priima kandidatūrų siūlymus 2023 metų Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijoms gauti.

Unikalus Signatarų namų kiemelis nuo balandžio 26 d. tampa originalia scenine erdve ir kviečia visus, ieškančius ypatingų potyrių, pasiklausyti poezijos ir garso žaismo pro atvirus langus!
Poetai, deklamuodami vienas kitam ir vienas su kitu, bendraudami individualiais balsais garsų apsuptyje, kurs poetinį performansą, atvirą daugiabalsiškumo laisvei.

Rugsėjo 28 d. – spalio 4 d. Vilniuje ir Druskininkuose vyks jau 33-iasis tarptautinis literatūros festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“ (PDR). Festivalis tradiciškai prasidės šių metų almanacho pristatymu jau kitą trečiadienį, rugsėjo 28 d., Vilniuje, kavinėje „Vėjai“.

Vasario 23 dieną Signatarų namų renginių salėje startuoja unikalus projektas „Moterų portretai. Šiuolaikinių kūrėjų vizualūs ir garsiniai istorijos pasakojimai“, kviečiantis susitikti su įvairių kartų poetėmis, rašytojomis ir literatėmis, išgirsti jų tikras istorijas ir panirti į vizualias ir kūrybines patirtis.

Sausio 25-ąją, pirmojo Vilniaus paminėjimo dieną, minint 699-ąjį jo gimtadienį, kviečiame į Signatarų namuose įvyksiantį renginį „Vilniaus duetai. Daugiakalbės poezijos skaitymai“ susitikti su įvairių tautų poetais, kūrusiais ir iki šiol tebekuriančiais šiame mieste.

Jotvingių premiją šiemet pelnė Dainius Gintalas už įtaigų vaizduotės ir atminties proveržį poezijos knygoje „Vienos vasaros giesmė“. Knygą išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 2021 m. Jaunojo jotvingio premija paskirta Nojui Saulyčiui už atvirą, drąsią ir rizikingą poeziją debiutinėje eilėraščių knygoje „SMS gėlytė“. Knygą išleido leidykla „Kitos knygos“ 2020 m.

Šių metų festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“ vyks rugsėjo 29 – spalio 4 dienomis.
Šių metų tema – „Poezijos kalėjime“.

Jotvingių premijos komitetas iki 2021 m. rugpjūčio 26 d. priima kandidatūrų siūlymus 2021 metų Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijoms gauti.

Nuo pirmadienio, gegužės 17 d., kas vakarą LRT KLASIKOS klausytojus džiugins šiuolaikinių Europos poetų kūryba, ją skaitys Lietuvos aktoriai. Platformos „Versopolis“ surinktas eiles iš 14 šalių poetų dvi savaites girdėsime laidoje „Vakaro lyrika“ 23 val. 52 min.

Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga 2021 m. Dominyko Urbo premiją skyrė Dominykui Norkūnui už sėkmingą vertimo debiutą – gerą kalbinę nuojautą ir lankstumą verčiant Jerome`o Rothenbergo eilėraščių rinktinę „Khurbn“ (Vilnius: Versus, 2020)

Pirmąkart į šį festivalį platforma VERSOPOLIS pakvietė 2020 metų balandį, kai atšaukus renginius, užsidarius knygynams ir bibliotekoms, nebeliko gyvų knygų pristatymų, susitikimų, knygų mugių, skaitymų.

Šiandien, sausio 22-ąją, gražų septynių dešimčių gimtadienį švenčia poetas, festivalio įkūrėjas ir amžinas jo variklis, Kornelijus Platelis. Didžiausi linkėjimai, mūsų mylimas Kornelijau!

Šeštus metus mūsų festivalyje vyko platformos VERSOPOLIS poetų skaitymai. Deja, šįkart visi keturi poetai skaitė ekrane. 

Tarptautinių literatūros festivalių platforma VERSOPOLIS kviečia dalyvauti jau antrajame virtualiame „Vilties festivalyje“ (Festival of hope). Festivalis vyks 2021 metų sausio 21 – vasario 28 dienomis.

Festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ tema šiemet užrašyta skaičiais: 1354. Šis skaičius, pasak poeto Hanso Magnuso Enzenbergerio, yra poezijos skaitytojų konstanta. Nesvarbu, kiek žmonių gyvena šalyje, joje, esą, poezijos skaitytojų yra 1354. Tad šių metų tema bus skirta poezijos skaitytojams, klausytojams, kritikams, poezijos knygų pirkėjams, kolekcionieriams.

Jau kitą savaitę, spalio 7 dieną, prasidės tradicinis, 31-asis tarptautinis literatūros festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“. Šiandien skelbiame Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijų laureatus.

Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje antradienį pristatyta šiuolaikinių Lietuvos poetų eilėraščių trikalbė rinktinė „Iš Šiaurės Jeruzalės“. Knygoje – 22-ų autorių 24 eilėraščiai, susiję su žydų tema. Įvairių kartų autorių tekstus į anglų kalbą išvertė Rimas Užgiris, į hebrajų – Sivan Beskin.

Festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ tema šiemet užrašyta ne raidėmis, o skaičiais: 1 354.

Jotvingių premijos komitetas iki 2020 m. rugsėjo 7 d. priima kandidatūrų siūlymus 2020 metų Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijoms gauti.

Birželio 1 dieną Lukiškių aikštėje trečią kartą atsivėrusi skaitykla „Vilnius skaito“ šiemet siūlo ir atskirą poezijos lentyną. Knygas jai atrinko Marius Burokas.

Šeši poetai ir jų pasirinktos skaitymo erdvės, šeši video įrašai.

Surinkome keletą nuorodų, kur poezija gyvena nuolat. Skaitymai, pokalbiai apie poeziją, knygų pristatymai ir net festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ įrašai.

Šiuo metu visi literatūriniai renginiai liko tik mintyse, naujausių knygų pristatymai laukia savo vakarų. Tačiau niekas netrukdo skaityti poeziją ir jos klausytis virtualiai.

Šių metų Vilniaus knygų mugėje itin daug poezijos: skaitymų, knygų pristatymų, pokalbių apie poeziją. Išrinkome visus mugėje vyksiančius poezijos renginius, iš kurių galbūt išsirinksite laukiamiausią.

Šiuos metus fetivalis baigs aktyviai. Kviečiame dalyvauti gruodį organizuojamuose mūsų renginiuose.

Trisdešimtų PDR metų puikioji staigmena – Neringos Butnoriūtės ir Andriaus Jakučiūno sudaryta PDR apdovanojimų istorinė saga „Jotvingių šutvės reikalai: laudacijos ir kiti pa(si)garbstymai“ (dizaineris – Tadas Karpavičius), kurioje – visos PDR skambėjusios laudacijos, ištraukos iš laureatų kalbų, interviu nuotrupos, interviu su laudacijų autoriais, poetiniai tekstai, PDR terminų žodynėlis, pasalūniškai makete likusios klaidos ir kiti šaunūs dalykėliai.

Šių metų Poetinis Druskininkų ruduo ypatingas. Dėl to, kad trisdešimtas ir dėl to, kad specialiai dėl festivalio grįžta žmonės iš tolybių. Kaip Kun. dr. Valdas Aušra, Sandra Avižienytė ir Linas Umbrasas grįžta iš Jungtinių Amerikos valstijų. Jie dalyvaus susitikimuose su Druskininkų mokiniais, skaitys vakaro skaitymuose penktadienį bei vieno mėgstamiausio eilėraščio skaitymuose šeštadienį M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje Druskininkuose.

„Pamenu, Meksikos indėnai nenorėdavo, kad fotografuočiau jų vaikus. Nukreipdavo į šalį veidus, kai nutaikydavau į juos fotoaparato objektyvą. Iki šiol majai tiki, kad fotografavimas pažeidžia, netgi pasiglemžia žmogaus sielą, sujaukia dvasios ramybę.“

Jotvingių premiją šiemet pelnė Ramūnas Kasparavičius už kūrybos rinktinę ,,Poezija“, aprėpiančią visą poetinę rašytojo kūrybą, jos raidą ir diaugiabriauniškumą.

Skaitymais Slovėnijos festivalyje "Dnevi poezije in vina" (Poezijos ir vyno dienos) rugpjūčio mėnesį Ramunė Brundzaitė užbaigė lietuviškos poezijos šių metų sezoną Versopolio festivaliuose. Šie metai mums buvo ryškūs: kovą festivalyje "Goranovo proljeće" (Gorano pavasaris) Kroatijoje dalyvavo poetė Indrė Valantinaitė, ji taip pat buvo pakviesta į liepą Jungtinėje Karalystėje vykstantį Ledburio poezijos festivalį. Pas kaimynus, Gdansko festivalyje "Odnalezione w tłumaczeniu" (Atrasta vertime) balandžio mėnesį dalyvavo poetė Agnė Žagrakalytė.

Tarptautinis literatūros festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“ spalio 2-7 dienomis vyks jau trisdešimtą kartą.

Jotvingių premijos komitetas iki 2019 m. rugsėjo 9 d. priima kandidatūrų 2019 metų Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijoms gauti siūlymus.

Tarptautinis literatūros festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“ šiemet vyks trisdešimtą kartą, tad laukia ne tik geras kaip visada festivalis Vilniuje ir Druskininkuose spalį, bet ir susitikimai, pažintys, dirbtuvės vaikams, renginiai, kurie galbūt taps tradicija.

2019 birželio 03

30-asis PDR

Kornelijus Platelis

„PDR, PDR! Geriau nerasi, nes geriau tai niekur nėr!“ – Artūro Valionio žodžius dainuoja Liana Ruokytė humoristiniame PDR himne.

Šių metų Gdansko literatūros festivalyje „Atrasti vertime“ (Odnalezione w tłumaczeniu) VERSOPOLIO skaitymuose dalyvavo poetė Agnė Žagrakalytė.

Tekstas ir nuotraukos: Justė Gadliauskaitė

Šiemet Vilniaus knygų mugėje būta ypač daug poezijos renginių. Net trys – tarptautinio literatūros festivalio “Poetinis Druskininkų ruduo” organizuojami renginiai.

Net trys tarptautinio festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ organizuojami renginiai šiemet Vilniaus knygų mugėje! Dar vieną poezijos renginį su mūsų festivalio vėliava turės Klasikų asociacija.

Metai dar tik prasidėjo, o mes sulaukėme jau trijų VERSOPOLIO festivalių kvietimų Lietuvos poetams.

Likus savaitei iki 29-ojo tarptautinio literatūros festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“, šiandien skelbiamos Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijų laureatės.

Jotvingių premijos komisija iki 2018 m. rugsėjo 10 d. priima kandidatūrų 2018 metų Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijoms gauti siūlymus.

Liepos 1 ir 2 dienomis Vilniuje ir Kaune lankėsi Naujosios Zelandijos poetė Hera Lindsay Bird. Tai vienas pirmųjų susitikimų, kurie festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ kontekste bus dažnesni. Turime planų pasikviesti įvairių poetų ir organizuoti su jais susitikimus ne tik Vilniuje ar Druskininkuose, bet ir kituose Lietuvos miestuose.

29-ąją Poetinio Druskininkų rudens vasarą pradedame su nauja interneto svetaine, kurios tikslas nėra vien tik būti.

Liepos 1 ir 2 dienomis Lietuvoje viešės Naujosios Zelandijos poetė, „New Generation“ premijos laureatė Hera Lindsay Bird. 2016 metais ji debiutavo eilėraščių rinkiniu „Hera Lindsay Bird“, kuris tuoj tapo populiarus ir buvo išpirktas.

MŪSŲ PARTNERIAI

 

Lietuvos kultūros taryba
Lietuvos Respublikos kutūros ministerija
EU: Creative Europe
Versopolis
Dainava