2019 kovo 06

Poezija Vilniaus knygų mugėje

Tekstas ir nuotraukos: Justė Gadliauskaitė

Šiemet Vilniaus knygų mugėje būta ypač daug poezijos renginių. Net trys – tarptautinio literatūros festivalio “Poetinis Druskininkų ruduo” organizuojami renginiai.

Šeštadienį vykęs pokalbis su Katalonijos poete Maria Sevilla traukė praeinančius pro Rašytojų Kampą – raiškus poetės žodis vertė suklusti, užeiti, paklausyti, o ir poezijos skambumas, normų laužymas tuo pat metu sukūrė savitą ritmiką. Maria Sevilla, kilus klausimams dėl pasirinktos poezijos formos sudėtingumo, paaiškino, jog menas neturi būti patogus. Tad veikiausiai poezija lygiai taip pat gali turėti tokią formą, kokios tik reikia. Kartais ji gali tapti įrankiu, padėsiančiu išreikšti norimą mintį, emociją, tad ir vertimuose reikia gerai padirbėti, kad būtų išlaikomas „nepatogumas”. Eilėraščius iš katalonų kalbos vertė Carmina Daban Sunyer ir Dovilė Kuzminskaitė, renginį moderavo Aistė Kučinskienė. Įrašą iš renginio galite rasti čia:

http://www.tekstai-tv.lt/naujiena/pokalbis-ir-skaitymai-su-katalonijos-poete-maria-sevilla

Kiek vėliau, toje pačioje salėje, Jaunieji jotvingiai skaitė savo ir pasirinktų mėgstamiausių poetų eilėraščius. Skaitė Greta Ambrazaitė, Ramunė Brundzaitė, Dainius Gintalas, Vytautas Stankus, Indrė Valantinaitė, o iš Benedikto Januševičiaus klausytojai išgirdo ir tarmiškų eilių. Skaitovų įsijautimas, klausytojų susikaupimas, o  kartkartėmis – išprovokuotos šypsenos ir juokas sukūrė pačią tinkamiausią aurą poezijai.

Sekmadienis – paskutinioji mugės diena – atnešė ne mažiau renginių, nei praėjusios: Kornelijus Platelis skaitė iš poezijos knygos vaikams „Kelias be pabaigos. Lenkiškų eilėraščių vaikams antologija“ (Droga nie ma końca. Antologia wierszowanej bajki polskiej). Knygoje – lenkų klasikų eilėraščiai vaikams. Vertimai – Kornelijaus Platelio. Taip pat verta paminėti, jog poetas už savo naująją knygą „Įtrūkusios mėnesienos“, kurią pristatė šeštadienį, gavo LLTI Kūrybiškiausios knygos apdovanojimą. Šios knygos pristatymą moderavo Dalia Satkauskytė, dalyvavo Rimantas Kmita, o poetas kartu su maestro Donatu Katkumi, skaitė savo eiles.

Buvo pristatyta graikų poezija. Į knygą „Dovana sidabro eilėraštis” (leidėjas – Klasikų asociacija) įtraukti keturi labiausiai pasižymėję ir darę įtaką savo poezija XXa. Graikijai poetai: Giorgos Seferis, Giannis Ritsos, Odysseas Elytis, Nikos Gatsos. Įvairiaspalvė, kai kurių – net ir tragiška, autorių biografija ir Graikijos peizažų piešimas poezijoje įtraukia skaitytoją. Kartais net privertė pasijusti tame laike, sėdint po granatmedžiais ir stebint neramią banguojančią jūrą. Graikų poezijos vertimai – vieni sudėtingiausių, taip pat ir reikalaujantys ypatingo dėmesio mitologijai, tačiau šie kontekstai ne mažiau reikalingi ir skaitytojui. Renginyje dalyvavo knygos vertėjos ir sudarytojos Elžbieta Banytė, Diana Bučiūtė, Rūta Burbaitė, Kristina Svarevičiūtė, Giedrė Kazlauskaitė (G. Kazlauskaitės recenziją apie šią knygą galite rasti pdr.lt tinklapyje).

Taip prabėgo 20-oji Vilniaus knygų mugė – su begale renginių, kuriuose kiekvienas galėjo atrasti ką nors sau. Kitais metais mugė lauks skaitytojų ir dalyvių su tema, pavadinta Jono Meko mintimi: „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“

MŪSŲ PARTNERIAI

 

Lietuvos kultūros taryba
Lietuvos Respublikos kutūros ministerija
EU: Creative Europe
Versopolis
Dainava