2020 spalio 06

1354: Ar tu tarp jų?

Festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ tema šiemet užrašyta skaičiais: 1354. Šis skaičius, pasak poeto Hanso Magnuso Enzenbergerio, yra poezijos skaitytojų konstanta. Nesvarbu, kiek žmonių gyvena šalyje, joje, esą, poezijos skaitytojų yra 1354. Tad šių metų tema bus skirta poezijos skaitytojams, klausytojams, kritikams, poezijos knygų pirkėjams, kolekcionieriams.

Penktadienį, spalio 9 dieną, Virginijos Cibarauskės organizuojamoje diskusijoje klausime, kodėl žmonės skaito poeziją, o leidėjai leidžia poezijos knygas? Kas yra poezijos skaitytojas Lietuvoje ir pasaulyje, koks jis? Ar tie 1354 žmonės kuo nors ypatingi? Ernestas Noreika, praėjusių metų Jaunojo jotvingio premijos laureatas, almanacho įvade rašo: „Įmanoma į poezijos skaitytoją žvelgti kaip į žmogų, kuriam duota labai didelė dovana, nes norėti suprasti sudėtingą žodžių kosmosą gana paranormalu.

Šių metų „Poetinio Druskininkų rudens“ almanache, kurį pasitiksime trečiadienį, spalio 7 d., Kazio Varnelio namuose-muziejuje, pristatysime poetus iš Lietuvos ir kitų šalių. Jame rasite į lietuvių kalbą išverstas vieno garsiausių šiuolaikinių JAV poetų Jerome Rothenbergo eiles, 2015 metų Pulicerio premijos laureato, 2019 JAV Nacionalinės knygos apdovanojimų laureato, Arthuro Sze eilėraščius, Kolumbijos rašytojos Piedad Bonnett, apdovanotos svarbiausiomis ispanakalbio pasaulio poezijos premijomis, eilėraščius. Almanache laukia pažintis su šuolaikine estų, latvių, lenkų, belgų poezija. Jau šeštus metus pristatysime keturis platformos VERSOPOLIS poetus. Ir nors šiemet daugelis poetų su mumis kalbėsis iš anapus ekrano, festivalyje pamatysime ir išgirsime almanacho lietuvius poetus: Antaną A. Jonyną, Enriką Striogaitę, Ievą Toleikytę, Tomą Venclovą, Dovilę Zelčiūtę.

Pirmadienį, spalio 12 dieną, skirsime poetui Henrikui Radauskui ir jo skaitytojus pakviesime į festivalio uždarymo vakarą „Balti malūnai mala laiką“ Lietuvos teatromuzikos ir kino muziejuje.

Festivalio programoje Druskininkuose ir visi tradiciniai festivalio renginiai: per metus išėjusių knygų pristatymas, kurias bus galima ir įsigyti, Poetiška naktis: jaunųjų poezijos skaitymai, parodų pristatymas, dviejų eilėraščių – kito poeto mėgstamiausio eilėraščio ir savojo – skaitymai,
lietuvių poetų skaitymai.

Neišvengiami šiemet ir baltarusiški ženklai festivalyje. Per daugelį metų Poetiniame Druskininkų rudeny skaitė Baltarusijos poetai Valiancina Aksak, Uladzimiras Arlou, Andrejus Chadanovičius, Miroslavas Adamčikas ir kiti. Visi skaitymų renginiai prasidės vedėjų pasirinktu ir į lietuvių kalbą išverstu baltarusių poetų eilėraščiu. Aukcione surinktos lėšos bus pervestos į Baltarusijos PEN centro sąskaitą kolegoms rašytojams baltarusiams.

Daugiau informacijos apie poetus bei programą rasite svetainėje bei Poetinio Druskininkų rudens facebook puslapyje.

 

 

 

 

MŪSŲ PARTNERIAI

 

Lietuvos kultūros taryba
Lietuvos Respublikos kutūros ministerija
EU: Creative Europe
Versopolis
Dainava