Tekstai

29-ojo tarptautinio poezijos fetivalio „Poetinis Druskininkų ruduo 2018“ tema - „Poezija: triukšmas ir įniršis“.

Šių metų oficialioje festivalio programoje dalyvaujančių Lietuvos poečių ir poetų mintys apie tai, ką bendro turi poezija ir triukšmas bei įniršis:

Lina Buivydavičiūtė

Lina Buivydavičiūtė

Labai banalu – bet ką gi – šio PDR tema – man pirmiausia TAS romanas. Tas, kurį skaitydama ištisai linkčiojau galva. Tas, kuris man aiškino mane. Tas, kurį atradau bakalaure – ir tai buvo viena stipriausių iki tol perskaitytų knygų. Triukšmas ir įniršis gyvena manyje, tie vidiniai balsai, nepertraukiamas spiečius, šizofreniška būtis. Ir tas geros mergaitės įniršis, didžiulis pyktis, nagai iki kraujo įkirsti į delną. Kad skaudėtų. Na, o dabar tai ir PDR almanacho eilėraščių ciklas. Įkvėpta tamsos dievo šnervėmis. Iškvėpta šviesos dievo burnos.

Dovilė Kuzminskaitė

Lina Buivydavičiūtė

Visi mes esame triukšmas. Esame dūzgiantys, amžinai tiksintys vidiniais mechanizmais, šlamantys, sąveikaujantys su savimi, su kitais, tykiai išsikraunantys arba sprogstantys tarsi uždelsto veikimo bombos. Neršiame, naršome, nirštame.

Poezija yra triukšmas. Jai įniršis nebūtinas, kaip ir įniršiui nebūtina poezija. Visgi tekstu galima pykti, jis gali būti iššauktas, „prisiprašytas“, iškupėjęs iš vidaus, nukreiptas į ką nors tarsi ginklas, net jeigu tas kas nors – neapčiuopiamas, neidentifikuojamas, arba esi tu pats, rašantysis. Poezija gali būti nokautas arba peilis į nugarą. Eilėraštis gali niršti, šniokšti, nusinešti drauge su savo srove arba ramiai (at)spindėti.

Nes poezija, kad ir kokia ji bebūtų, rašoma iš nerimo.

Nes tekstai būna ir tekstais būnasi.

Nes nėra nereaktyvių eilėraščių.

Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė

Lina Buivydavičiūtė

Triukšmas gali būti puiki žaliava kūrybai, tačiau tam, kad suvoktum, ką jis duoda, kur link veda ir kokią tikrąją žinią neša, reikia tylos - patekti į uragano centrą ir tada įsiklausyti. Dažnai tikroji žinia nėra ta, kuri garsiausiai iššaukiama. Dažnai tikroji žinia slepiasi po devyniais triukšmo sluoksniais... Na o įniršis - tai energija, veiksmas, viena iš stipriausių emocijų, būsenų, šalia pykčio ir neapykantos. Man ji liudija apie pažeistas ribas, apie skausmą, apie vidinį nusiteikimą kovoti. Tai laiptelis, kuris yra būtinas pakeliui iš bejėgystės, prisitaikymo, tik svarbu nestrigti ant jo visam gyvenimui. Tapęs gyvenimo programa, įniršis gali likti destruktyvia, o ne konstruktyvia galia, ir trukdyti įžvelgti visas šio nuostabaus pasaulio spalvas.

MŪSŲ PARTNERIAI

 

Lietuvos kultūros taryba
Lietuvos Respublikos kutūros ministerija
EU: Creative Europe
Versopolis
Dainava